Posted by : SAFKA Saturday, August 25, 2012

Suomen antifasistinen komitea laski neilikat suuren suomalaisen antifasistin Väinö Tannerin muistomerkille stalinismin ja natsismin uhrien eurooppalaisena muistopäivänä torstaina 23. elokuuta. Yhdistyksen puheenjohtaja Antti-Pekka Mustonen ihmettelee päivän Suomessa saamaa vähäistä huomiota. Esityksen muistopäivän perustamisesta allekirjoitti kaikkiaan 13 suomalaista eurokansanedustajaa vuonna 2008, Mustonen muistutti. Esimerkiksi Virossa vastaavaan tilaisuuteen osallistuivat ja pitivät puheenvuoron maan sisäministeri, johtava europarlamentaarikko ja naapurimaa Latvian suurlähettiläs.

Lehdistötilaisuudessa puheenjohtaja Mustonen totesi, että Suomen antifasistinen komitea pitää Väinö Tanneria esimerkillisenä antifasistina ja koko sosiaalidemokraattista aatetta lähtökohtaisesti totalitarismin vastaisena ja antifasistisena. Tannerin panos suomalaisen yhteiskunnan turvaamiseen totalitarismin uhalta oli hyvin merkittävä: ensin suomalaisen työväenliikkeen rakentajana, sitten ministerinä Suomen puolustautuessa totalitaristista naapurivaltaa vastaan ja lopulta sodanjälkeisen politiikan keskeisenä vaikuttajana. Hän pyrki aina toimimaan suomalaisten edun mukaisesti ja vastuunsa kantavana, Mustonen lausui.

Illalla kello 21:00 Suomen antifasistinen komitea järjesti hiljaisen kynttilämielenosoituksen Venäjän suurlähetystön edustalla Helsingin Tehtaankadulla. Mielenilmaus oli osa yhdistyksen "Operaatio viimeinen mahdollisuus" -kampanjaa, joka muistuttaa siitä, että Neuvostoliitto toisen maailmansodan voittajavaltiona ei ole kantanut vastuutaan sotarikoksistaan. Nyky-Venäjä kunnioittaa sotarikollisia edelleen sankareina. Venäjän on Neuvostoliiton oikeudellisena perillisenä tunnustettava vastuunsa synkästä historiastaan myös oman kansansa tähden.

Puheenjohtaja Mustonen muistutti, että Neuvostoliiton suurin rikos Suomea vastaan oli hyökkäyssodan aloittaminen vuonna 1939. Hyökkäys rikkoi Tarton rauhansopimusta, jota Väinö Tannerkin oli neuvottelemassa. Siviilikohteiden laajamittaiset pommitukset ja Jatkosodan aikaiset neuvostopartisaanien terrori-iskut olivat kiistattomia sotarikoksia. Välirauhan aikaisista rikoksista Mustonen mainitsi matkustajakone Kalevan alasampumisen kesäkuussa 1940. Muita rikoksia olivat muun muassa Punaisen Ristin kohteiden pommittaminen ja evakkojunien tulittaminen. Helmikuun 1944 suurpommituksia voidaan kutsua valtioterrorismiksi, Mustonen totesi.

Lehdistötilaisuudessa esitettiin kysymys, emmekö kampanjallamme vähättele holokaustin merkitystä. Varapuheenjohtaja Kerkko Paananen vastasi, että kommunististen regiimien rikosten korostaminen tässä yhteydessä ei vähennä holokaustin merkitystä Euroopan ja koko maailman historiassa. Sen sijaan stalinismin rikosten vähättely estää Euroopan historian oikeudenmukaista käsittelyä ja tällä tavalla tukee niitä voimia, jotka pyrkivät edelleen luomaan kahtiajakoa Euroopassa. Stalinismin rikoksista vaikeneminen on väärin sekä rikosten uhreille että tuleville sukupolville kaikkialla Euroopassa, Paananen totesi.

Leave a Reply

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

Tags

Antifa Antifascism Antifašism Antifasismi Antisemitism Antisemitismi Black Ribbon Day Boikott Bolshevism Bolshevismi Caucasus Chechnya Children Communism Crimea Dagestan Democracy Demokrati Demokratia Eesti Elections Eurooppa Europe Fascism Fašism Fasismi Finland Folkmord Free Speech FSB Genocide Georgia Hague Hate Speech Helsinki Historia History Hitler Holodomor Homofobia Homophobia Human Rights ICC Ihmisoikeudet Independence Itsenäisyys Journalism Journalismi Justice Kansanmurha Kaukasia Kavkaz Center Kirkko Kommunismi Krig Krigsförbrytelse Ksenofobia Laki Lapset Mannerheim Media Mustan nauhan päivä Muukalaisviha Natsism Natsismi Nazism Neuvostoliitto Perustuslaki Propaganda Putin Racism Rasismi Russia Russofobia Russophobia Ryssland SAFKA Sananvapaus Security Självständighet Soome Sota Sotarikokset Sotasyyllisyys Soviet Union Sovjetunion Stalin Stalinism Stalinismi Suomi Syria Syyria Talvisota Tampere Tartu Terrorism Terrorismi Totalitarianism Totalitarism Totalitarismi Tshetshenia Turvallisuus Ukraina Ukraine Uskonto USSR V Day Vaalit Världskrig Venäjä Vihapuhe Viro Voitonpäivä War War Crimes War Guilt WWII Xenophobia Антисемитизм Антифашизм Безопасность Бойкот ВОВ Военные преступления Война Выборы Геноцид Голодомор Гомофобия Демократия Демократія День Победы Дети Европа Європа История Коммунизм Комунізм Конституция Ксенофобия Нацизм Независимость ПЖиВ Права человека Пропаганда Путин Радянський Союз Расизм Росія Россия Русофобия Свобода слова Советский Союз СРСР СССР Сталин Сталинизм Сталінізм Тампере Тоталитаризм Тоталітаризм Трибунал Украина Україна Фашизм Финляндия ФСБ Хельсинки Чечня Эстония
Powered by Blogger.

Copyright © SAFKA | Metrominimalist | Powered by Blogger | Designed by Johanes Djogan